Jakie są najlepsze meble do domu?
Dom

Jakie są najlepsze meble do domu?

Meble są duszą domu. I tak naprawdę pośród całej architektury to one decydują o jego wewnętrznym klimacie, nadają mu charakteru, podporządkowując się poczuciu smaku oraz potrzebom funkcjonalnym mieszkańców. Wnętrze bez mebli nie może być więc domem. Bez nich nie mogłyby zaistnieć podstawowe funkcje mieszkalne.

Tak też do spania potrzebujemy łóżka, do przechowywania szaf i szuflad, do siedzenia i spożywania posiłków: krzeseł i stołu, do pracy w domu: fotela i biurka. Wszystkie te czynności mogłyby obyć się bez mebli (i odbywają się np. w podróży czy na kempingu), ale to nigdy nie jest to samo. Meble poza funkcją i ergonomią wprowadzają do wnętrza także tak istotną przytulność i wygodę oraz niezbędny ład i porządek.

Kiedy dom (jako budynek) ma już ściany i dach, a jego wnętrze jest uznane za wykończone, przychodzi czas na wypełnienie jego przestrzeni meblami określając tym samym poszczególne funkcje przypisywane danym pomieszczeniom, rozplanowując układ użytkowy. Zadanie doboru mebli jest o tyle trudne, że wybór na rynku meblarskim jest ogromny. Poczynając od mebli tradycyjnych, klasycznych przez stylizowane, antyki po meble nowoczesne, minimalistyczne, designerskie.

Przy wyborze mebli jest i zawsze powinna być najważniejsza ich funkcjonalność i ergonomia wykonania (odpowiednie wymiary, krzywizny podpierające właściwie kręgosłup), a na końcu dopiero estetyka, ponieważ żeby meble posłużyły swoim użytkownikom przez lata muszą być wygodne i dostosowane do mieszkańców. Znaczna większość mebli dostępna na rynku jest dzisiaj ergonomiczna, ponieważ kładziony jest na to coraz większy nacisk, warto jednak sprawdzić możliwie jak najwięcej różnych ofert.

Coraz bardziej bowiem przywiązujemy wagę do zdrowia. Jesteśmy w stanie więcej w nie zainwestować. Należy jednak pamiętać, że mebel ergonomiczny to mebel o standardowych wymiarach odpowiedni proporcjom człowieka uznanego wg ergonomii za przeciętnego tj. wzrostu 170-175 cm. Meble takie nie będą wygodne dla osób znacznie wyższych lub niższych. Wówczas warto jest zamówić meble na zlecenie. Na szczęście w przypadku większości mebli dostępnych na rynku możliwa jest ich „przymiarka” w salonach stacjonarnych, w których to możemy swobodnie usiąść na krześle czy położyć się na łóżku, sprawdzając tym samym czy są dla nas odpowiednie. Możemy na miejscu skorzystać także z porady ekspertów.

Trudniejszą sprawą jest sprowadzenie wymyślnych, luksusowych mebli z zagranicy, co może wiązać się z dużym ryzykiem, jeżeli nie ma możliwości przetestowania ich przed zakupem. Nie każdy mebel wprowadzony na rynek musi być wygodny, o czym łatwo jest się przekonać na własnej skórze podczas jednej wizyty w salonie meblowym, szukając np. fotela do biurka. Wybierając spośród kilku, siadając na każdym z nich z osobna, za każdym razem odniesiemy inne wrażenie. Warto jest wtedy zwizualizować sobie czego naprawdę od fotela oczekujemy. Zawsze najważniejsze jest jednak, by kręgosłup był podparty w kluczowych punktach, czyli aby oparcie było dostosowane do jego naturalnej krzywizny, tj. powinno posiadać wypukłość w części lędźwiowej oraz musi być lekko nachylone.

Tak jak z fotelem tak z każdym innym meblem, szczególnie tym, który będzie w bliskim kontakcie z przyszłym użytkownikiem. Meble takie jak szafy, komody czy regały powinny być po prostu pojemne, stabilne i wytrzymałe (adekwatnie do ich przeznaczenia).

Post Comment