Pożyczka pod zastaw nieruchomości – co musisz wiedzieć?
Biznes i finanse

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – co musisz wiedzieć?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości może być przydatna dla wielu osób. Pożyczki tego typu stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Pożyczka pod zastaw nieruchomości polega ona na tym, że pożyczkobiorca przenosi własność danej nieruchomości na wierzyciela, czyli bank. Jest ustalany termin spłaty długu. Jeżeli pożyczkobiorca dotrzyma terminu i spłaci wszystkie zobowiązania, wtedy może odzyskać nieruchomość.

Pożyczkę taką można zaciągnąć pod zastaw:

  • działki budowlanej
  • działki rolnej
  • lokalu usługowego
  • mieszkania lub domu

Od roku 2017, a konkretnie od wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym, pożyczki pod zastaw nieruchomości mogą być udzielane jedynie przez banki oraz SKOKi. Jeżeli jakaś inna instytucja oferuje tego typu usługę, należy wiedzieć, że robi to nielegalnie, wbrew prawu. Aktualnie większość banków działających w Polsce daje możliwość uzyskania pożyczki pod zastaw nieruchomości. Pamiętajmy, że zwracając się do instytucji parabankowej łamiemy prawo, a ponadto bardzo dużo ryzykujemy i to często niemałymi pieniędzmi. Czasem warto zaczekać nieco dłużej na pożyczkę w banku, niż ryzykować utratę majątku.

Dla kogo pożyczka?

Pożyczka tego typu jest dość przyjaznym rozwiązaniem dla człowieka. O taką pożyczkę starać się może osoba fizyczna. Ten rodzaj pożyczki zaciągnąć mogą osoby, które są pełnoletnie oraz spełniają warunki określone przez dany bank. Osoba biorąca kredyt musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości przeznaczonej pod zastaw. Nieco gorzej w uzyskaniu tego typu pożyczki w banku może mieć przedsiębiorca, gdyż bank może się obawiać, że pożyczka zostanie wzięta w celu ratowania podupadającej firmy. Jednak nie wszystkie banki sprawiają problemy przedsiębiorcom. Są placówki, które chętnie dają pożyczki firmom.

Warto przemyśleć sprawę

W przypadku każdej finansowej decyzji, zwłaszcza tak dużej jak kredyt, czy pożyczka pod zastaw nieruchomości trzeba sprawę dobrze przemyśleć. Jeżeli myślimy o wykorzystaniu pożyczki na jakąś inwestycje, to dobrze jest sprawdzić, czy pieniądze mogą być na zamierzony cel wykorzystane. Jeżeli na przykład chcemy zakupić nieruchomość za pieniądze z pożyczki, może warto rozważyć kredyt hipoteczny, który zazwyczaj będzie niżej oprocentowany.

Jak oszacować wartość nieruchomości pod zastaw?

W celu oszacowania wartości nieruchomości trzeba będzie mieć operat szacunkowy, który tworzony jest przez rzeczoznawcę majątkowego lub przez bank. Możemy wziąć rzeczoznawcę majątkowego z zewnątrz, jednak aby bank przyjął od niego operat, to jego nazwisko musi figurować na liście rzeczoznawców w banku. Jednak ostatnie słowo i tak należy do banku. Nawet wartość podana przez rzeczoznawcę może zostać zmieniona przez bank.

Podsumowanie

Jak widzimy wzięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości może być opłacalne dla wielu osób. Jednak pamiętajmy, że ważne jest przemyślenie sprawy i zrobienie szacunków, czy pożyczka nam się opłaci. Podejmujmy mądre decyzje. Każda pożyczka pod zastaw jest potwierdzana wpisem do IV działu Księgi Wieczystej nieruchomości.

Post Comment