Czy warto decydować się na wynajem szalunków?
Budownictwo

Czy warto decydować się na wynajem szalunków?

To pytanie zadaje sobie bardzo dużo osób. Ludzie, którzy mają zamiar w najbliższym czasie wylewać elementy betonowe budynku – którymi mogą być na przykład schody czy stropy – zastanawiają się czy zdecydować się na wynajem szalunków. Alternatywą jest po prostu ich samodzielne wykonanie. Jakie są zalety oraz wady obu tych wariantów? Zostaną one przedstawione w dzisiejszym artykule.

Kiedy wynajem jest korzystniejszy?

Warto wiedzieć, że nie brakuje osób, które decydują się na taki wariant. Kiedy jest to najbardziej opłacalne? Jeśli nie macie zamiaru wykańczać powierzchni betonowej, która powstała w wyniku realizowanych czynności, to możecie zdecydować się na szalunki przestawne. Trzeba wziąć pod uwagę także aspekt czasu. Zazwyczaj szalunki są wypożyczane na okres jednego miesiąca. Jeśli zatem wiecie, że w tym okresie nie zdążycie uporać się ze wszystkimi zadaniami, to taka opcja nie będzie do końca optymalna. Warto zatem o tym pamiętać. Nie można zapomnieć również, że szalunki są zazwyczaj montowane zaraz przed wylewaniem betonu, co też jest ważne w kontekście wypożyczania.

Rusztowania delta-bud.eu dostępne są na stronie internetowej – sprawdź więcej

Jak jest z cenami? Tutaj na szczęście sprawa nie wygląda źle. Jeśli nie chcecie tracić czasu na wykonywanie szalunków – a na przykład stworzenie takich elementów z desek jest czasochłonne – to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na wynajem. Jeśli chodzi bowiem o aspekt finansowy, to ten wariant jest stosunkowo tani, a kwoty sięgają zazwyczaj kilkuset złotych, co jest do zaakceptowania. Nie da się ukryć, że jest to również lepsza opcja, kiedy po prostu osoby decyzyjne nie posiadają odpowiedniej wiedzy w tym temacie i najzwyczajniej w świecie nie wiedzą, jak zabrać się za tego typu konstrukcje. Wtedy szkoda niepotrzebnie tracić czas i lepiej wybrać opcję wypożyczenia.

Kiedy warto wykonać szalunki samodzielnie?

Z jednej strony wypożyczenie szalunków nie jest aż tak kosztowne, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Po co jednak tracić pieniądze, jeśli nie jest to konieczne? Taka opcja (jak samodzielne wykonanie) powinna być szczególnie rozważana przez ludzi, którzy mają wprawę w wykonywaniu elementów z desek czy płyt. Dzięki temu zawsze można zaoszczędzić kilkaset złotych i wydać je na inne zakupy. Bez wątpienia ta opcja jest lepsza też w przypadku osób, które często wykonują pracę w tej branży i są doświadczeni. Trzeba zaznaczyć, że niektórzy mają również pod dostatkiem materiałów. W związku z tym mają szansę wykonać samodzielnie szalunki i tym samym sprawić, że na przykład deski z sosny się nie zmarnują.

Szalunki wykonywane samodzielnie są dobrym sposobem, jeśli budowa konkretnej nieruchomości będzie dość długotrwała. Jest to zatem wariant warty uwagi. Należy jednak zaznaczyć, że ten sposób zdecydowanie bardziej przydaje się w przypadku ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenie w realizowaniu tego typu projektów. W innym wypadku trzeba liczyć się z wieloma niesprzyjającymi okolicznościami związanymi z kiepsko wykonanymi szalunkami. Warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw przed dokonaniem ostatecznej decyzji.

Post Comment